آگهی های: صنعت ساختمان ثبت آگهی

صنعت ساختمان


صنعت ساختمان

صنعت ساختمان، یکی از حوزه‌های اساسی و حیاتی در اقتصاد هر کشور است که به طور گسترده در ساخت و ساز املاک مسکونی، تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد

طبق گفته سایت ultratech انواع مختلفی از مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت و ساز وجود دارد، مانند فولاد، سیمان، بتن، بتن آماده، سیم های اتصال، چوب، سنگ، بلوک های آجری و سنگدانه. هر یک از این مصالح ساختمانی که در آن استفاده می شود دارای ویژگی های مختلفی مانند وزن، قدرت، طول عمر و قیمت هستند که آنها را برای انواع خاصی از مصارف مناسب می کند. انتخاب مصالح ساختمانی برای یک پروژه بستگی به هزینه و توانایی آنها در تحمل نیروها و فشارهایی دارد که سازه با آن مواجه خواهد شد.

در صنعت گشت می توانید آگهی های خرید و فروش مصالح ساختمانی را به راحتی با یک کلیک پیدا کنید.

ساختمان

ساختمان یا سازه، سازه‌ای است که برای سکونت و به عنوان سرپناه یا برای کار ساخته می‌شود که محیط را به دو بخش بیرون و درون تقسیم می‌کند. ساختمان‌هایی که از نظر بلندا از اندازه مشخصی بلندتر باشند ساختمان بلندمرتبه گفته می‌شود. در ایران ساختمان بلندمرتبه طبق مصوبه سال ۱۳۷۷ شورای عالی شهرسازی و معماری به ساختمان‌های بالاتر از شش طبقه گفته می‌شود. ساختمان‌های بسیار بلند نیز اصطلاحاً آسمان‌خراش یا برج نامیده می‌شوند. به ساختمان‌های بزرگ و باارزش قدیمی، بیشتر عِمارَت گفته می‌شود.

 

مشاغل صنعت ساختمان در 15 گروه دسته بندی به شما معرفی میگردد:

عبارتند از مصالح ساختمانی ،  دکوراسیون داخلی چوب ، تاسیسات ساختمان ، ماشین آلات ساختمانی، سازه پیش ساخته ، درب و پنجره ، سقف و دیوار ، کاشی و سرامیک ، شیشه ساختمان ، محوطه سازی ، سنگ ساختمان ، نمای ساختمان ، پیمانکاران ,انبوه سازان ,مهندسین مشاور و بانک اطلاعات ساختمان در این بخش ها بهترین برند ها ، مناسب ترین قیمت ها همراه با تخفیف های ویژه شرکت های ساختمانی و تولیدی را به شما معرفی می کنیم.

 

مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی از نظر نوع و جنس به دو گروه ساده و مرکب تقسیم میشوند:.

ساده:

مصالحی که طبیعی هستند و یا از مواد طبیعی تشکیل شده اند.

گچ ،سیمان ،شن و ماسه ، آهک، آجر، چوب ، پروفيل ، انواع بلوک

مرکب:

مصالح مرکب همان مصالح ساده ای هستند که با ترکیبشان نوعی دیگر از مصالح کاربردی را میسازند مثل ملات و ایزوگام ،بتن و فرآورده های بتنی

 

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی حلقه اتصال بین دو علم معماری و طراحی داخلی است. معماری با اجزاء و عناصر تشکیل دهنده ساختمان مرتبط است و طراحی داخلی به فضاهای داخلی ساختمان متمرکز است و مجری دکوراسیون داخلی باید به این دو علم آشنا باشد.

تاسیسات ساختمان 

یکی از مهمترین عوامل در صنعت ساختمان سازی تاسیسات می باشد که مربوط به سیستم حرارتی ، بهداشتی، دیداری و شنیداری میباشد که برای راحتی ، آرامش و آسایش ساکنان ساختمان ضروری است و اگر طبق استاندارد اجرا نشود از اتلاف انرژی ساختمان جلوگیری می کند.

سازه پیش ساخته

سازه پیش ساخته به صورت مجزا در کارگاه یا کارخانه تولید میشد و مستقیما به مقدار نیاز به محل پروژه ارسال میشوند تا نصب شوند.در ایران از سازه lsf ، دال بتنی پیش ساخته، دیوارهای بتنی پیش ساخته، پانل های گچی پیش ساخته ,… در سازه های پیش ساخته استفاده میشود .

 

عایق ساختمان

امروزه یکی از ارکان های اصلی ساختمان عایق ها می باشد که برای جلو گیری از هدر رفت انرژی و استحکام ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد مانند عایق رطوبنی ، حرارتی ، صوتی و عایق نانو که شامل همه ی این موارد می باشد.

 

انواع ساختمان

در معنای کلی هر سازه‌ای را می‌توان ساختمان نامید، منظور از ساختمان بناهای ساخته شده با مصالح بنایی (آهن، سیمان، گچ، آجر و …) می‌باشد. اصولاً بنا را می‌توان به چند دسته تقسیم نمود.

ساختمان‌های بتنی

ساختمانی است که برای اسکلت اصلی آن از بتن آرمه (سیمان، شن، ماسه و فولاد به صورت میلگرد ساده یا آجدار) استفاده شده باشد.در این نوع ساختمان، سقفها به وسیله تاوه (دال)های بتنی پوشیده می‌شود، یا از سقف‌های تیرچه بلوک یا سایر سقف‌های پیش‌ساخته استفاده می‌شود.

برای ساخت دیوارهای جداکننده (پارتیشن‌ها) ممکن است از انواع آجر مانند سفال تیغه‌ای، آجر ماشینی سوراخ دار، آجر معمولی فشاری، فوم استاندارد ضد حریق، تیغه گچی یا چوب استفاده شود.

همچنین ممکن است از دیوارهای بتن آرمه هم استفاده شود که در این صورت نوع این دیوارها دیوار برشی می‌باشد.

در این نوع ساختمان برای ساخت شاه تیرها و ستون‌ها از بتن آرمه (بتن مسلح) استفاده می‌شود. ساختمان‌های بتونی استحکام زیادی در برابر حوادث طبیعی دارند.

در این نوع ساختمان‌ها برای ساختن ستون‌ها و پل‌ها از پروفیل‌های فولادی استفاده می‌شود

در ایران معمولاً برای ساختن ستون‌ها از تیر آهن‌های دوبل یا بال پهن‌های تکی استفاده می‌نمایند.

برای اتصالات از نبشی-تسمه و برای زیر ستون‌ها از صفحه فولادی (بیس پلیت) استفاده می‌شود و معمولاً دو قطعه را به وسیله جوش به هم متصل می‌نمایند (استفاده از پرچ یا پیچ و مهره نیز متداول است).

یک ساختمان با ستون‌های فلزی این متد در انبوه‌سازی‌ها کاربرد بسیار دارد..

در این نوع ساختمان برای مقابله با زلزله از باد بندهای فلزی استفاده می‌شود

ساختمان فلزی

مزایای ساختمان‌های فلزی

مقاومت بالا: مقاومت فولاد بالا بوده و نسبت مقاومت به وزن آن از بتن بزرگتر است. این موضوع در سوله‌های با دهانه‌های بزرگ و ساختمان‌های مرتفع و ساختمان هائی که بر روی زمین‌های سست احداث می‌شوند، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

مقاومت متعادل مصالح: مقاومت فولاد در کشش و فشار یکسان و در برش نیز خوب و نزدیک به کشش و فشار است. در تغییر وضع بارها، نیروی وارده، فشاری و کششی قابل تعویض بوده و مقاطع به خوبی عکس‌العمل نشان می‌دهند؛ ولی مقاومت بتن در فشار مناسب بوده و در کشش یا برش کم است. پس اگر مناطقی تحت نیروی کششی قرار گرفته و مسلح نشده باشند، تخریب می‌شوند.

 

خواص ارتجاعی: به علت همگن بودن فولاد، خواص ارتجاعی محاسباتی آن با تقریب بسیار خوبی مصداق عملی دارد. به عنوان مثال، ممان اینرسی یک مقطع فولادی را می‌توان با اطمینان در محاسبات وارد نمود. حال اینکه در مورد بتن این ارقام خیلی معین و قابل اطمینان نیستند.

ضریب نیروی لرزه‌ای: در قاب‌های بتن مسلح به علت وزن بیشتر، ضریب نیروی لرزه‌ای از قاب‌های فلزی بزرگتر است.

شکل‌پذیری: یکی از خواص مهم مصالح فلزی شکل‌پذیری آنهاست. فلزات قادرند تمرکز تنش را که در واقع علت شروع خرابی است و نیروهای دینامیکی و ضربه‌ای را تحمل نمایند، در حالیکه بتن ترد و شکننده بوده و عملکرد آن در مقابل این نیروها بسیار ضعیف است.

معایب ساختمان‌های فلزی

ضعف در برابر حرارت: مقاومت فلز با افزایش دما کاهش می‌یابد. اگر دمای اسکلت فلزی به حدود ۶۰۰ درجه سانتی گراد برسد، تعادل ساختمان به خطر می‌افتد.

خوردگی فلز در مقابل عوامل خارجی: ساختمان‌های فلزی در مقابل عوامل جوی دچار خوردگی شده و از ابعاد مفید آن‌ها کاسته می‌شود. ضمناً مخارج نگهداری و محافظت آن‌ها هم زیاد است.

تمایل قطعات فشاری به کمانش: با توجه به اینکه تعداد قطعات فلزی زیاد بوده و ابعاد آن‌ها معمولاً کوچک است، تمایل به کمانش در این قطعات زیاد بوده و این موضوع یک نقطه ضعف محسوب می‌شود.

جوش نامناسب: استفاده از پیچ و مهره و تهیه قطعات در کارخانه، اقتصادی‌ترین و فنی‌ترین کار می‌باشد که در کشور ما برای ساختمان‌های متداول انجام چنین کاری مقدور نیست. استفاده از جوش برای اتصالات، به علت مهارت کم جوشکاران، قدیمی بودن ماشین آلات، عدم کنترل دقیق توسط مهندسین ناظر، گران بودن هزینه آزمایش جوش و … بزرگترین ضعف اسکلتهای فلزی می‌باشد.

مقاله انواع ابزار جوشکاری را میتوانید از این بخش از صنعت گشت مطالعه کنید.

ساختمان‌های بنایی

منظور از ساختمان‌های بنایی ساختمان‌هایی هستندکه مصالح آنها از آجر، بلوک سیمانی یا سنگ ساخته شده‌اند و در آن‌ها تمام یا قسمتی از بارهای قائم توسط دیوارهای با مصالح بنایی تحمل می‌شود. برای ساختمان‌های کوچک که از ۲ طبقه تجاوز نمی‌نمایند و یا حداکثر ارتفاع آن‌ها از صفر زمین ۸ متر می‌باشد می‌توان از این نوع ساختمان استفاده کرد.

 

یک ساختمان ساخته شده با متد بنایی؛ همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌گردد این ساختمان ستون ندارد و سقف بر روی دیوارها استوار است، این ساختمان‌ها با توجه به اینکه بر روی دیوارهای خود استوارند در برابر خطراتی مانند زمین لرزه یا سیل استقامت کمی دارند چون تخریب دیوار مساوی است با ریزش سقف و بنا .

اسکلت اصلی این نوع ساختمان‌ها آجری بوده و برای ساختن سقف‌ها در ایران معمولاً از پروفیل‌های فولادی و آجر به صورت طاق ضربی استفاده می‌شود؛ یا از سقف تیرچه و

 

در این نوع ساختمان برای مقابله با نیروهای جانبی (نظیر زلزله) باید حتماً از شناژهای روی کرسی چینی و زیر سقف‌ها استفاده شود؛ همچنین در ساختمان‌های آجری معمولاً دیوارهای حمال در طبقات مختلف روی هم قرار می‌گیرند و اغلب پارتیشن‌ها نیز همین دیوارهای حمال می‌باشند.

حداقل عرض دیوارهای حمال نباید از ۳۵ سانتی‌متر کمتر باشد. یا به عبارت دیگر برای دیوارهای با مصالح بنایی، حداقل نسبت ضخامت به ارتفاع نباید از یک دهم برای دیوارهای مهار نشده کمتر باشد.

ساختمان‌های خشتی و گلی

اسکلت اصلی این نوع ساختمان‌ها از خشت خام و گل می‌باشد و تعداد طبقات آن از یک طبقه تجاوز نمی‌کند و در مقابل نیروهای جانبی همانند زلزله به هیچ وجه مقاومت نمی‌کند حتی در مواقعی باران‌ها و بادهای شدید نیز می‌توان باعث تخریب اینگونه بناها شود.

ساختمان‌های چوبی

این نوع ساختمان‌ها در مناطقی که چوب با قیمت ارزان در دسترس است ساخته می‌شوند، مانند شهرهای جنوبی کشور اتریش، بعضی ایالت‌های کشور آمریکا و ساختمان های چوبی در ایران به علت کمبود منابع کمتر ساخته می شود.

در این مقاله از صنعت گشت سعی شد تا به طور کامل به صنعت ساختمان و انواع مصالح مصرفی در صنعت ساختمان پرداخته شود.